Listwowanie

Listwy przypodłogowe mają swoje funkcje wizualne i praktyczne. Przeważnie zwracamy uwagę na estetykę, ale każdy, kto chociaż przynajmniej raz widział położony parkiet lub panele, zanim całość wykończono cokołami, już wie, od czego są listwy przypodłogowe. Zasłaniają one wszelkie nierówności i krzywizny pomiędzy ścianą a podłogą.
Najprościej jest dopasować rodzaj i kolor listew przypodłogowych do jednej z posadzek występujących we wnętrzu lub też do innego elementu wnętrza, np. do istniejących już mebli lub stolarki okiennej lub drzwi. Jeśli mamy na przykład do czynienia z jasnym parkietem ( jesion) możemy zdecydować się na listwy przypodłogowe wykonane z tego samego gatunku drewna.

Listwy przypodłogowe drewniane

od niedawna są coraz bardziej popularne. Są eleganckie, trwałe, choć nie są tanie. Listwy drewniane dopasowujemy kolorystycznie do odcienia podłogi. Najkorzystniej zamawiać je u producenta parkietu. Listwy drewniane możemy kupić z materiału surowego, i dokonać ich późniejszego polakierowania, wybranym lakierem.
Montując przypodłogowe listwy drewniane, trzeba zwrócić uwagę na sposób ich łączenia, gdyż na pewno nie uda nam się spasować listwy w jednym odcinku do długości każdej ze ścian. Należy uwzględnić właściwości drewna. By uniknąć pojawienia się szczelin na łączeniach listew, poszczególne odcinki listew docinamy pod kątem 45 stopni.

Listwy przypodłogowe z MDF-u

to modele wysokiej jakości, dające wiele możliwości kolorystycznych, jeśli chodzi o wykończenie wnętrza. Najczęściej kupujemy listwy z MDF-u lakierowane w jednym z kilkunastu odcieni bieli (z palet RAL lub NCS). Cokoły z MDF-u są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wpisują się w styl nowoczesny, minimalistyczny, nowoczesna klasykę (idealne połączenie to listwy przypodłogowe z MDF-u i drzwi w tym samym kolorze) i oczywiście w styl klasyczny w połączeniu ze sztukaterią pod sufitem i panelami ściennymi.
Dużą wadą białych listew jest to, że najszybciej widać na nich kurz. Poza tym, że łatwo dopasowują się do ściany, ich cena przeważnie nie jest niska.
Przy wyborze listew kolejną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to wysokość listwy. Im mieszkanie wyższe, tym wyższe mogą być listwy przypodłogowe. Obecnie, w mieszkaniach o wysokości 2,70, montuje się cokoły wysokości 7-8 cm. Są to odpowiednie proporcje. Wysokości listew przypodłogowych wahają się zatem od ok. 4 cm do nawet 17 cm. Dobrze dobrane listwy sprawią, że efekt nowej podłogi zostanie znacznie uwydatniony, a zatem warto dobrze przemyśleć ich zakup.