Lakierowanie

Po zakończeniu polerowania nasz parkiet jest już w zasadzie gotowy do lakierowania. Pamiętajmy, że podczas polerowania wytworzył się delikatny pył, który unosi się w powietrzu. Musimy odczekać tyle czasu, by pył opadł i mógł być całkowicie usunięty z pomieszczenia. Jeśli wykonamy lakierowanie w zapylonym pomieszczeniu, wówczas na parkiecie pojawią się maleńkie ślady pyłu, którego nie da się później usunąć.
Od lat najpopularniejszym sposobem wykańczania podłogi drewnianej jest pokrywanie jej lakierem. Lakierowanie podłogi drewnianej ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie posadzki przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi oraz nadanie powierzchni eleganckiego wyglądu. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o końcowym efekcie lakierowania jest dobór właściwego rodzaju lakieru i narzędzi, przygotowanie pomieszczenia oraz staranne przeprowadzenie prac lakierniczych.
Pamiętajmy też, by odpowiednio dobrać lakier nawierzchniowy do gatunku drewna i typu podłogi. Do lakierowania możemy użyć wałka lub pędzla – owe narzędzia powinny być nowe. Kolejny etap prac możemy wykonywać w temperaturze 15-25 °C. Warto delikatnie uchylić okno, by zabezpieczyć się przed toksycznymi oparami. Pamiętajmy jednak, by w pomieszczeniu nie było przeciągu, który mógłby przynieść ze sobą drobne zanieczyszczenia. Polakierowaną podłogę należy pozostawić do wyschnięcia. Jeśli chcemy otrzymać bardzo gładką i błyszczącą powierzchnię, można ją poddać procesowi dodatkowego polerowania. Istotne jest też, aby w pierwszych tygodniach po zakończeniu prac lakierniczych, podłogi drewnianej nie przykrywać dywanami, a podczas późniejszego użytkowania czyścić i pielęgnować ją za pomocą preparatów przeznaczonych do podłóg drewnianych. Dzięki temu właściwie zamontowana, polakierowana i użytkowana podłoga może elegancko wyglądać i służyć przez długie lata.